135 éves a National Geographic Társaság
National Geographic Society-t 1888. január 13-án alapította egy kutatókból, tudósokból és felfedezőkből álló csoport.
33 kiváló ember 1888. január 13-án összeült, hogy létrehozzon egy társaságot, melynek feladata a világunkról alkotott földrajzi, természeti és kulturális ismeretek gyarapítása, ezek másokhoz eljuttatása volt.
A Társaság első tudományos expedícióját 1890-ben indította, Israel Russell vezetésével az Alaszka déli részén lévő St. Elias-hegy vidékét mérték és térképezték fel, s felfedezték Kanada legmagasabb hegyét is. A magazin első számát 1888 októberében vehette kézbe az olvasó.
Olyan ma már ikonikus expedíciók, földrajzi, kulturális és természeti felfedezések támogatója volt a Társaság, mint az Északi-sark első elérése Robert Pearyvel az élen, Hiram Bingham Machu Picchut feltáró munkája, Richard Byrd átrepülése a Déli-sark felett, Jane Goodall csimpánzokkal és Diane Fossey gorillákkal végzett afrikai munkája, számtalan tenger alatti expedíció köztük Jaques Cousteau vagy Robert Ballard számtalan felfedezése. A Társaság zászlaja nemcsak bolygónk legmagasabb és legmélyebb pontjaira, de a Holdra is eljutott, az Apollo-11 útja során.
A Társaság több mint 15 ezer esetben nyújtott anyagi támogatást a felfedezőknek, akik a törékeny ökoszisztémák felett őrködnek, vagy épp múltunkat és az emberiség gyökereit vizsgálják. Feltárják és dokumentálják a világ nagy rejtélyeit, s fiatalokat vérteznek fel azzal a tudással, s a kritikus gondolkodás képességével, amellyel modern világunk kihívásait elemezhetik, s történelmi expedíciókra indulnak bolygónk legextrémebb körülményei közé.
Mivel a Társaság régóta elkötelezettje az emberi múlt feltárásának, ebből a sötét fejezetek se maradhatnak ki, mint a rasszizmus vagy a gyarmatosítás. A múltban jórészt fehér amerikai férfiak válhattak felfedezőkké, de a jövőnket csak akkor tudjuk helyesen irányítani, ha ezeket a múltbéli tévedéseket is elismerjük. Épp ezért alapértékeink a sokszínűség, a méltányosság és belefoglalás, azon igyekszünk, hogy ezt minden tevékenységünk tükrözze. Ma már a felfedezőink közel fele nő, s rajtuk kívül igyekszünk az őslakosoknak és a színes bőrűeknek is egyre nagyobb hangot adni, bevonni őket a munkába.
Jelenünkben új ismereteket szerzünk, óvjuk a bolygónkat, s ösztönző történeteket mesélünk el abban a reményben, hogy a következő generációk jó irányba változtatják majd a világot.