9000 éves férfi arcát rekonstruálták
A legújabb rekonstrukciós technikákkal készítették el az egyik híres jerikói koponya arcmodelljét.
Egy, a közelmúltban megjelent tanulmányban Cícero Moraes és társai az egyik jerikói koponya alapján készült arcmodellt mutatják be – írja a Live Science. A brazil 3D dizájner arcrekonstrukciókra szakosodott, korábban mi is többször beszámoltunk munkájáról.
A nagyjából 9000 éves koponyát Jerikó bibliai városának közelében találták meg 1953-ban. A lelet különlegessége, hogy levakolták, szemére pedig kagylóhéjakat helyeztek, valószínűleg azért, hogy élőbbnek tűnjön. Moraes szerint ez a legkorábbi ismert példa az arcrekonstrukcióra.
A British Museum 2016-ban tette közzé a koponyán végzett mikro CT-vizsgálat adatait, az információk alapján akkor megszületett már egy rekonstrukció. Moraes és kollégái most ezen adatokat elemezték, de eltérő megközelítést használtak a modell létrehozásához: élő emberek CT-vizsgálatai alapján, az anatómiai deformációkat és a statisztikát figyelembe véve dolgoztak. Nem valódi rekonstrukcióról, inkább közelítésről van szó, a modell megalkotásakor a művészi megérzésre is hagyatkoztak – az elhunyt például hosszú, sötét hajat kapott.
Korábban úgy vélték, hogy a jerikói koponya egy nőtől származik, ma viszont már tudják, hogy a lelet egy 30-as vagy 40-es éveiben járó férfitől maradt fenn. Moraes szerint a koponya felső része szokatlanul nagy, valószínűsíthető, hogy a férfi koponyaformáját fiatal korában kötözéssel vagy egyéb módon torzították el.
A mai Palesztina területén fekvő Jerikó a világ egyik legősibb települése, a helyszín 11 ezer éven át volt lakott. Az 1950-es években hét vakolt koponyát is megtaláltak itt, a tágabb térségben azóta mintegy 50 hasonló leletre bukkantak.