Elveszett város maradványaira bukkantak Luxornál
A nagyjából 1800 éves, a római korra datálható település a legkorábbi, amelyet Luxor keleti partján találtak.
Egy római város romjaira bukkantak az egyiptomi Luxor közelében – számol be az Art News. A maradványok az időszámítás szerinti 2-3. századból származnak.
Mosztafa Vaziri, az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács főtitkára kiemelte: a nagyjából 1800 éves település a legkorábbi és legkomplexebb, amelyet Luxor keleti partján fedeztek fel. A lelőhelyen a kutatók lakóépületek, postagalambok számára épített tornyokat, valamint fémmegmunkáló műhelyeket találtak. A műhelyeken belül edények, szerszámok, illetve bronzból és rézből készített római érmék kerültek elő.
Luxor rendkívül gazdag a régészeti leletekben, többek között templomok és sírok fekszenek itt, a római kori város felfedezése viszont viszonylag meglepő. Luxornál található a Királyok és a Királynék völgye is, a térségben szinte folyamatosan zajlanak a feltárások.
Az elmúlt időszakban Egyiptom komoly erőfeszítéseket tett, hogy népszerűsítse régészeti eredményeit. A cél az, hogy a kulturális felfedezések révén lendítsék fel a turizmust, amely a politikai instabilitás és a Covid-19-pandémia miatt meglehetősen visszaesett.