11 ezer éves emberi csontokat találtak egy barlangban
A különleges leleteket egy északnyugat-angliai régész fedezte fel, a datálást pedig egy nemzetközi csapat végezte.
Egy, a Közép-Lancashire-i Egyetem által vezetett nemzetközi kutatócsapat Nagy-Britannia északi részének legkorábbi emberi maradványait elemezte – számol be az intézmény oldala. A kutatók emberi csontokat és díszként használt kagylóhéjakat vizsgáltak meg, amelyek a Heaning Wood Bone Cave nevű barlangban kerültek elő. Az eredmények alapján a leletek között 11 ezer évesek is akadnak.
„Ez egy fantasztikus felfedezés” – mondta Dr. Rick Peterson, a Közép-Lancashire-i Egyetem munkatársa. A szakértő szerint a maradványok egyértelműen igazolják, hogy a mezolitikumban ennyire északon is temetkeztek. A leletek a legutóbbi jégkorszak utáni emberi tevékenység legősibb bizonyítékai közé tartoznak Nagy-Britanniában.
Martin Stables helyi régész 2016 óta folytat feltárásokat a barlangban, ő fedezte fel a csontokat és a héjakat, de az ásatások során állati csontokat, kőeszközöket és agyagedények töredékeit is megtalálta. A szakértőknek a közelmúltban sikerült megerősíteniük, hogy legalább nyolc személyt temettek el az üregben.
A barlangot három periódusban használták: 11 ezer éve, a mezolitikumban, 5500 éve, a neolitikum kezdetén, valamint 4000 éve, a bronzkor elején. A kutatók úgy vélik, hogy a 11 ezer éves kagylógyöngyöt egy temetkezési szertartás során használták.
Korábbi emberi maradványok ismertek Anglia déli részéről és Walesből, északon viszont nem. Az eddigi legősibb ilyen leletek a régióban 10 ezer évesek, és 2013-ban bukkantak rájuk.