Arannyal borított, 4300 éve érintetlen múmiára bukkantak
A holttest az egyik legkorábbi és legépebb nem uralkodói múmia, amelyet Egyiptomban valaha felfedeztek.
Egy aranylevelekkel borított múmiát találtak az egyiptomi Szakkarában – számol be a BBC. A maradványok egy nagyjából 4300 éve háborítatlan szarkofágban voltak. A régészek úgy vélik, hogy a Hekasepész nevű férfi holtteste az egyik legősibb és legteljesebb nem uralkodói múmia, amelyet valaha felfedeztek.
A lelet egy 15 méter mély aknából került elő, a helyszínen további három sírt is felfedeztek. A legnagyobb múmia Khnumdzsedefé, aki egy pap és az előkelők felügyelője volt. Egy másik holttest egy Meri nevű palotai tisztségviselőé, míg a harmadik nyughelyben a bíróként és írnokként tevékenykedő Feteket temethették el.
A sírokban az emberi maradványok mellett különböző tárgyakat, köztük edényeket és szobrokat találtak. Zahi Havassz, Egyiptom korábbi régészeti minisztere szerint a leletek az időszámítás előtti 25-22. századra datálhatóak.
Szakkara 3000 éven át szolgált temetkezési helyként. A területen régóta zajlanak a feltárások, az ásatásokon folyamatosan kerülnek elő az izgalmas leletek. Egyiptomban az utóbbi időkben nagyon hangsúlyossá vált a régészet, a felfedezésekkel az arab tavasz és a Covid-19 következtében visszaesett idegenforgalmat próbálják serkenteni.