Drágaköveket találtak egy római fürdőben
Úgy tűnik, a fürdőt a térség tisztjei és az elit egyéb tagjai használták.
2000 éves, vésett drágaköveket találtak az észak-angliai Carlisle-nél, Hadrianus falának közelében – számol be a Heritage Daily. Az Uncovering Roman Carlisle projekt keretében a helyiek támogatásával folytatnak feltárást a város krikettklubjánál, ahol egy 2017-ben felfedezett római kori fürdőt vizsgálnak.
A fürdő a szintén római Uxelodunum, azaz Petriana erődjének közelében fekszik. Az erőd északi védvonalát Hadrianus fala alkotta, lakója pedig az Ala Petriana, egy ezerfős lovas egység volt. A katonák szolgálataikért római polgári címet kaptak.
A korábbi ásatásokon a fürdőnél szobákat, egy fűtési rendszer elemeit, terrakotta vízcsöveket, ép padlórészeket, festett csempéket és főzőedények darabjait is felfedezték. A komplexumot katonák használták, egyes tisztek pedig az idők során több drágakövet is elhagytak itt, melyek aztán a medencék lefolyóiba kerültek.
A leletek az időszámítás szerinti 2-3. századból származnak. A kövek között egy olyan ametisztet is találni, amelyen egy tükröt vagy virágot tartó Vénusz látható, de egy szatírral díszített vörösesbarna jáspis is előkerült. Frank Giecco, a Wardell Armstrong környezeti, mérnöki és bányászati konzultációs cég munkatársa szerint hasonló drágaköveket nem találni alacsony státuszú római lelőhelyeken. A tárgyak egészen aprók, megmunkálásuk komoly szakértelmet igényelt.
A feltáráson egyéb leleteket, köztük női hajtűket és üveggyöngyöket is felfedeztek. Úgy tűnik, a fürdőt nemcsak a helyi katonák, hanem a térség római elitjének más tagjai is használták.