Több ezer éves nyelvet sikerült megfejteni
Két ősi, Irakban felfedezett agyagtáblát elemezve sikerült megismerni az amorita egyik típusát.
Egy új tanulmányban a szakértők egy 4000 éves nyelvet írnak le – számol be a Heritage Daily. Az egykori nyelv két ősi agyagtáblán maradt fenn, amelyeket az 1980-as években találtak meg Irakban, feltételezhetően az iraki-iráni háború idején. Az egyik lelet utóbb egy angliai magángyűjteménybe, a másik pedig az amerikai Jonathan és Jeannette Rosen Ékírásos Gyűjteménybe került – hogy hogyan, az kérdéses.
Mindkét táblán az amoriták nyelvének egyik változatán írott kifejezések olvashatóak, az ókori sémi nép Levante és Dél-Mezopotámia területén élt. A feliratokat óbabiloni ékírással készítették, mellettük az akkád nyelv óbabiloni dialektusára fordított kifejezések láthatóak. Utóbbi nyelvet már a 19. század közepén lefordították, a táblák így óriási segítséget jelentettek az amorita szövegek értelmezésében.
A világhírű, az egyiptomi hieroglifírás megfejtését segítő rosette-i kőhöz hasonló táblákat 2016 óta vizsgálja Manfred Krebernik és Andrew R. George, a Jénai Egyetem, illetve a University of London munkatársa. A nyelvtan és a szókincs alapján a páros arra jutott, hogy az amorita a nyugat-sémi nyelvek közé tartozott, ide sorolják a hébert és az arámit is.
A kutatók szerint a táblák egy műhelyből, sőt egy írnoktól származhatnak. Az első szöveg istenségek, csillagok, csillagképek, élelmiszerek és ruhák neveit tartalmazza, míg a második társas érintkezésekhez köthető kétnyelvű kifejezéseket mutat be.