Mithrász szentélyére bukkantak Spanyolországban
A kis szentély egy, a Római Birodalom korából származó villához tartozott.
Régészek egy csoportja a dél-spanyolországi Cabra városában található római kori villánál, a Villa del Mitránál folytatott feltárást – számol be a Heritage Daily. Az ásatáson egy Mithrász-szentély maradványaira bukkantak.
Az időszámítás előtti 1. században Mithrász kultusza a Római Birodalom számos térségében elterjedt, még Magyarországon, a Győr-Moson-Sopron vármegyei Fertőrákoson is található egy, az istenség számára épített szentély. Az indo-iráni eredetű Mithrásznak sajátos tisztelete alakult ki a birodalomban.
A Villa del Mitrát az 1. században építették, és az egykori Licabrum területén feküdt. Az építményt a Mitra de Cabra nevű szoborról nevezték el, ez a 2. században készült, díszes alkotás egy bikát feláldozó Mithrászt ábrázol.
A villánál az első kutatások 1972-1973-ban zajlottak, akkor egy tóval ellátott udvart és több, mozaikkal díszített szobát találtak. Később egy római kori központi fűtési rendszer, egy hypocaustum maradványait is felfedezték, de több, Philippus Arabs, Diocletianus és II. Valentinianus császár idejéből származó érme is előkerült.
A most feltárt szentélyt a 2. században emelték, majd a 3. században kibővítették. A szentély gyakorlatilag egy 7,2-szer 2,5 méteres, mélyen fekvő szoba, amely a villához kapcsolódik. A teremben kőpadokat, valamint töredékes állati maradványokat mutattak ki, ami arra utal, hogy a szentélyben végzett rituálék során lakomákat is tartottak.