Több millió éves kőeszközöket találtak
A nyomok arra utalnak, hogy a leleteket nem közvetlen őseink, hanem igen távoli rokonaink hozták létre.
Rendkívül ősi, 2,9 millió éves kőeszközöket találtak Kenyában – számol be a BBC. A felfedezésről beszámoló tanulmány alapján a tárgyakat nem feltétlenül közvetlen őseink hozták létre.
Thomas Plummer, a New York-i Queens College munkatársa és kollégái szerint az eszközöket hús és növények feldolgozására használták. A leletek mellett két fogat is felfedeztek, amely egy igen ősi, távoli rokonunkhoz, a Hominini nemzetségbe tartozó Paranthropus neméhez tartozott. Ezen csoport a Homo nem oldalági rokonaként fogható fel.
Az úgynevezett olduvai ipar, amelyet egy tanzániai lelőhelyről neveztek el, a paleolitikum első szakaszához tartozott, és kulcsfontosságú volt az emberi evolúcióban. A korabeli hominidák meglehetősen kifinomult, pattintott kőeszközöket hoztak létre, amelyek sokkal fejlettebbek voltak a korábbi nyers kőszerszámoknál. Az olduvai technológiával új lehetőségek nyíltak meg a táplálék feldolgozásában.
Egészen mostanáig a kutatók úgy hitték, hogy az ilyen tárgyakat közvetlen őseink hozták létre, a nyugat-kenyai Homa-félszigeten zajló feltárásokon viszont nem bukkantak kapcsolódó maradványokra. Ehelyett a Paranthropus nem két foga került elő a mintegy 330 kőeszköz mellett.
Plummer szerint eredmények alapján elképzelhető, hogy nemcsak a Homo nem hozott létre olduvai eszközöket. Persze az sem zárható ki, hogy a lelőhelyen feltárt Paranthropus-fogak valójában nem a tárgyak készítőitől származnak.