Ősi sírhalmokat találtak Mexikóban

A nyughelyek a vasztékokhoz köthetőek, és jóval az európaiak érkezése előtt épültek.

A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) csapata körkörös sírhalmokat talált a mexikói Tamaulipas területén fekvő El Naranjónál – számol be a Heritage Daily. A régészek egy útépítés előtt végeztek ásatást. A négy mesterséges dombnál feltárt cseréptöredékek alapján a helyi sírok időszámítás szerint 600 és 900 között épültek. A kutatók több tucat csontvázat fedeztek fel, a testeket azonos, a vaszték kultúrához köthető pozícióban temették el.
A vaszték civilizáció egy, az európai hódítók érkezése előtti közép-amerikai kultúra volt, amely a mai Mexikóban, a Mexikói-öböl partvidékén létezett. A vasztékok gyakran építettek kör alakú halmokat nagyobb településeiken.
El Naranjo egyik dombja 20 méter átmérőjű, és mészkőből, illetve bazaltból épült – a nyersanyagokat a távolból szállíthatták ide. A halomban három felnőtt személyt temettek el, akiket virág formájú kagylódíszekkel, obszidiánpengékkel és zöld kvarc fülbevalókkal együtt helyeztek nyugalomra.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Egy másik halom 30 méter átmérőjű, ebben egy mészkőstruktúrát alakítottak ki, amelyben egy felnőtt maradványai nyugodtak. Az itteni temetkezési jellemzők megegyeznek azokkal, amilyeneket korábban San Luis Potosí állam híres vaszték lelőhelyén, Tamtocnál találtak meg.