Nem érintette a földrengés Törökország ősi világörökségi helyszínét

Bár a február eleji földrengések súlyosan károsították a régiót, Göbekli Tepe sértetlen maradt.

2023. február 6-án két igen erős földrengés rázta meg Délkelet-Törökországot és Észak-Szíriát. Az események több tízezer halálos áldozatot követeltek, sok eltűnt személyt még mindig keresnek. A katasztrófa emellett súlyos károkat is okozott az infrastruktúrában, a pusztítás nyomai még az űrből is megfigyelhetőek.
A földmozgások a történelmi helyszíneket sem kímélték, a gaziantepi vár jelentős része például megsemmisült. Törökország-szerte több emlékmű esetében is hasonlóról számoltak be, az ország egyik leghíresebb világörökségi helyszíne, Göbekli Tepe azonban ép maradt.
Ezt a Német Régészeti Intézet közölte Göbekli Tepe-blogján, de a lelőhely érintetlenségét a Török Kulturális és Turisztikai Minisztérium alá tartozó Műemléki és Múzeumi Főigazgatóság is megerősítette. A német szakértők bejegyzésükben együttérzésüket fejezték ki az érintetteknek, különösen az áldozatoknak és családtagjaiknak.
Göbekli Tepe Törökország délkeleti részén fekszik. Az időszámítás előtt 9600-8200 között épült, a neolitikum kezdetére datálható lelőhelyen találhatóak a legősibb ismert megalitikus struktúrák. A kutatók úgy vélik, hogy egykor vadászó-gyűjtögetők rituálékat hajtottak itt végre mintegy 11500 évvel ezelőtt.