Több ezer éves településekre bukkantak Kínában

A maradványok a Jangsao-kultúrához köthetőek, ezen kultúra kulcsfontosságú volt a kínai civilizáció fejlődésében.

Ősi, a neolitikum idejére datálható településeket találtak az észak-kínai Sanhszi tartományban – számol be a Global Times. A lelőhelyeken több, a Jangsao-kultúrához köthető maradványra bukkantak, a felfedezések segíthetnek jobban megérteni a kínai civilizáció eredetét.
A Fenjang közelében előkerült leletek nagyjából 5500 évesek. A kutatók két házat tártak fel itt, ezekről egyértelműen meg tudták állapítani, hogy a Jangsao-kultúra középső szakaszából származnak. A Jangsao-kultúra a Sárga-folyó völgyének közepén létezett időszámítás előtt 5000 és 3000 között. A Sanhszi Régészeti Akadémia szerint a mostani házak a legteljesebb ilyen típusú maradványok, amelyeket az elmúlt években a tartományban felfedeztek.
Az építmények külön-külön mintegy 30 négyzetméteresek voltak, kemény, egyenes padlójuk fű és sár keverékéből készülhetett. A házakban különféle tárgyak, így edénytöredékek és egy malomkő kerültek elő, a lelőhely segíthet jobban megismerni a korabeli mindennapokat.
A szintén Sanhsziban fekvő Jüncsengnél is feltártak egy neolitikus helyszínt. A település a korszakban egy sós tó közelében terült el, a régészek azt feltételezik, hogy a nagy mennyiségben elérhető só sokat segített a közösség életében. A település a neolitikum idején alakult ki, de a helyszín a Sang-dinasztia korában (időszámítás előtt 1600-1046) is lakott volt. Itt 58 vermet, négy házat, három fazekas kemencét és különböző periódusokból származó sírokat találtak.
A leletek többsége a kései Jangsao-kultúra idejéből maradt fenn. „A középső és kései Jangsao-kultúra kora egy fontos szakasz volt, amikor a kínai kultúra fejlődése felgyorsult” – mondta Vang Vei, a Kínai Régészeti Társaság munkatársa. Éppen ezért a friss felfedezések kiemelt jelentőségűek.