Ősi erődítményt fedeztek fel Lengyelországban
A több ezer éves, fallal megerősített település egy egykori tavi szigeten állt.
Egy, az úněticei kultúrától származó erődítményre bukkantak Lengyelországban, egy korábbi tavi szigeten – számol be a Heritage Daily. A kultúra a bronzkor idején, időszámítás előtt 2300 és 1600 között létezett, és jellegzetes fém leletei, többek között a fejszék és karkötők. Ezek a tárgyak utóbb Közép-Európa nagy területén elterjedtek. Az úněticei kultúra egyik legizgalmasabb emléke az úgynevezett nebrai korong, a Németországban feltárt, zöldes színű, patinás bronzból készült, arannyal díszített több ezer éves tárgy az égboltot ábrázolja.
Az Adam Mickiewicz Egyetem csapata az új lelőhelyet a közép-lengyelországi Śmigiel közelében fedezte fel. A megerősített település egy völgy szélén, egy egykori tavi szigeten állt, a földnyelvet mesterségesen vágták le egy árokkal, amely mögött legalább két sor palánk állt.
Az erődítmény nagyjából 1,5 hektáros volt, és legfeljebb száz embernek adhatott otthont. A kutatók úgy vélik, hogy a helyszínen fémmegmunkálással foglalkoztak, a település egyben az úněticei kultúra legészakibb részének egyik hatalmi központja volt.
A felfedezésről beszámoló tanulmány alapján a települést egy, a korábbi tónál folytatott georégészeti elemzés után találták meg. A víztömeg azt követően alakult ki, hogy mintegy 18 ezer éve visszahúzódtak a helyi gleccserek. A fúrásminták azt mutatják, hogy a tó időszámítás előtt 800 körül kezdett el zsugorodni, egy mocsarat hagyva hátra.
Dr. Jakub Niebieszczański, az Adam Mickiewicz Egyetem munkatársa szerint a terepvizsgálat során egy hosszúkás dombra bukkantak a tómeder közepén, a kiemelkedésen aztán túrásokat és különböző leleteket, többnyire edénytöredékeket találtak. A felfedezés meglepő, mivel a korszakban az erődítmény épp a tó közepén terült el.