2000 éves arcot rekonstruáltak

Hinat a nabateusok közé tartozott, és a mai Szaúd-Arábia területén találták meg csontvázát.

Szaúd-arábiai szakértők közelítő rekonstrukciót készítettek egy 2000 éves nabateus nő arcáról – számol be a Live Science. Az elhunyt maradványait további mintegy 80 csontvázzal együtt a világörökségi helyszínnek számító Hegránál, azaz a mai Madáin Szálihnál temették el.
A csontvázat 2015-ben fedezték fel, a nő a Hinat nevet kapta a nyughely homlokzatán olvasható véset alapján. A kutatók a sírból arra következtetnek, hogy a nő közepes státuszú volt, maradványaiból pedig megállapították, hogy nagyjából 160 centiméter magas lehetett és 40-es vagy 50-es éveiben halt meg.
A kutatók törvényszéki és paleopatológiai módszerekkel vizsgálták Hinat koponyáját, a modellt CT-adatok és 3D nyomtatás segítségével alkották meg. Érdemes kiemelni, hogy nem valódi rekonstrukcióról, hanem közelítésről van szó, a szakértők művészi megközelítést is alkalmaztak, emellett régészeti leleteket is felhasználtak, hogy elkészítsék az asszony öltözékét.
Interesting approach of the (not that „mysterious”) Nabataean civilisation. However there is still some non-scientific interpretation in face reconstruction. https://t.co/R03Zkn4lnE #nabataeans
— Cultural Heritage Series (@HeritageLecture) February 6, 2023
A nő egy nabateus volt, a népcsoport Arábia területén, az időszámítás előtti 6. században hozott létre egy sokszínű civilizációt. A nabateusok élénk kereskedelmi kapcsolatokat alakítottak ki, de a szakértők meglehetősen keveset tudnak róluk. Laila Nehmé, a projekt vezetője szerint ennek oka az, hogy nem hagytak hátra szövegeket és feljegyzéseket, a régészeti emlékeik ezért különösen értékesek.