Több ezer éves hangszert fedeztek fel

A Vietnámban, a Mekong közelében feltárt eszköz az egyik legősibb húros hangszer a térségben.

Egy nagyjából 2000 éves, szarvasagancsból készült húros hangszert fedeztek fel Vietnám déli részén – számol be az Arkeonews. A leletet ábrázoló kép a vonatkozó tanulmányban tekinthető meg. Fredeliza Campos, az Ausztrál Nemzeti Egyetem munkatársa és kollégái úgy vélik, ez lehet az egyik legkorábbi húros hangszer, amelyet Délkelet-Ázsiában valaha felfedeztek.
Az egyhúros hárfára emlékeztető tárgy egy, a Mekong közelében fekvő lelőhelyen került elő. A szakértők szerint az eszköz lehetett a távoli őse azoknak a hangszereknek, amelyeket ma is használnak Vietnám lakói. „Ez a húros, más néven kordofon hangszer az egyik legkorábbi példa erre a típusra Délkelet-Ázsiában” – mondta Campos. A kutató hozzátette, a tárgy átmenetet képez a térség legősibb ismert hangszerei és modernebb eszközei között.
Az agancs valószínűleg egy disznószarvastól vagy egy számbárszarvastól származik, a régióban mindkét faj őshonos. A 2000 éves tárgy egy 35 centiméter hosszú agancsdarabból áll, amelynek egyik végére egy lyukat fúrtak. Ide tűzhették azt a pecket, amely révén hangolni tudták a húrt – maga a húr nem vészelte át az évszázadokat.
A szakértők nem biztosak benne, hogy hogyan szólaltatták meg az eszközt, de talán úgy használták, mint a ma is ismert k’niket. Ezekre az ősi, vietnámi hangszerekre szájhegedűkként is szoktak hivatkozni.