Sumer királyi palotára bukkantak

Az Irakban, Gírszu ősi városában feltárt komplexumhoz egy templom is tartozott.

A Gírszu Projekt régészei egy sumer palotára és egy templomkomplexumra bukkantak a mai Irak területén fekvő Gírszuban – számol be a Heritage Daily. Az ősi város a korai dinasztikus korban (időszámítás előtt 2900-2335) már biztosan lakott volt, idővel Lagas állam fővárosává fejlődött, de később is jelentős maradt.
A lelőhelyet a 19. században találták meg, a korai feltárásokon olyan izgalmas maradványok kerültek elő, mint amilyen a keselyűsztélé nevű győzelmi emlékmű. A területen azóta folynak az ásatások. Gírszu két dombból, úgynevezett tellből áll, sajnos a korábbi, roncsoló régészeti gyakorlatok, valamint a fosztogatások súlyos hatást gyakoroltak a romvárosra.
A Gírszu Projekt keretében brit és iraki régészek 2021 óta vizsgálják a környéket távérzékelés segítségével. A kutatók a megfigyelések során egy hatalmas struktúrát mutattak ki, amelyet a közelmúltban fel is tártak, ekkor derült ki, hogy egy sártéglákból emelt, több mint 200 ékírásos adminisztratív táblát tartalmazó palotát fedeztek fel.
A régészek egy templomot is megtaláltak, amelyet a város névadójának és a sumer istennek, Ningírszunak szenteltek. Dr. Hartwig Fischer, a British Museum munkatársa és a csapat tagja szerint a sumerekkel kapcsolatos ismereteink továbbra is korlátozottak, de a Gírszunál folyó projekt nagyban hozzájárulhat az ősi civilizáció alaposabb megértéséhez.