Elképesztő kincsre bukkant egy amatőr régész

Az észak-németországi leletegyüttesben bizánci tárgyak is vannak.

Egy 800 éves, aranyékszerekből és ezüstérmékből álló leletegyüttesre bukkant egy amatőr fémkereső Németország északi részén – számol be a Live Science. A felfedezés a korabeli kereskedelmi kapcsolatokról árulkodik. „A kincs két nagyon jó minőségű, féldrágakövekkel kirakott aranyfülbevalóból; egy melltű aranyozott pszeudo érméből; két aranyozott, kővel kirakott ujjgyűrűből; egy gyűrűtöredékből; egy kis, korábban aranyozott, lyukasztott korongból; egy gyűrűs brossból és nagyjából 30 darab, esetenként erősen töredezett ezüstérméből áll” – mondta Ulf Ickerodt, Schleswig-Holsteini Állami Régészeti (AGSH) munkatársa.
A tartományban a profi és az amatőr régészek évtizedek óta szoros együttműködésben dolgoznak. A munka különösen fontos az UNESCO örökségvédelmi listáján szereplő Haithabunál, azaz Hedebynél. Ez volt az egyik legnagyobb skandináv város, a viking település a 8-11. században élte virágkorát.
Haithabu a viking kor végével néptelenedett el, 100-200 évvel később viszont a környéken valaki elásott egy értékekkel teli zsákot. Az amatőr kutató egy jól ismert területen érzékelte a leleteket, majd rövidesen értesítette az AGSH szakértőit, akik megkezdték a feltárást.
A legizgalmasabb felfedezés a két fülbevaló, amelyek Ickerodt szerint 1100 körül készülhettek, és bizánci jegyeket hordoznak magukon. A tárgyak között egy, az Almohádokhoz köthető dinárt utánzó bross is van. Az ezüstérmék II. Valdemár dán király idejére datálhatóak, a kincset tehát valamikor 1234 után temethették el. A leletegyüttes a kiterjedt korabeli kereskedelmi kapcsolatokról árulkodik.