Új felfedezés írja át Núbia történetét
Úgy tűnik, Dongola ősi városa sokkal korábbi, mint eddig hitték.
Lengyel régészek a mai Szudán területén fekvő ősi Dongolánál végeztek feltárást – számol be a Heritage Daily. A vizsgálat során egyiptomi hieroglifák kerültek elő, a felfedezés átírhatja Núbia történetét.
Az ősi Dongola egy egykori észak-szudáni állam, a Nílus keleti partján működő Makuria fővárosa volt. Az állam az időszámítás szerinti 5. században alakult ki a Kusita Királyság összeomlása után, virágkorát pedig a 9-11. században érte el. Makuriában az arab és kopt befolyás ellensúlyozására nubizálást folytattak, ez egy kulturális és vallási reformfolyamat volt.
A legújabb ásatásokon több mint száz kőtömböt találtak, amelyeken ősi, a XXV. egyiptomi dinasztia, azaz a núbiai uralkodóház korára datálható hieroglifák szerepelnek. Ezen dinasztia kusita származású volt, és időszámítás előtt 744 és 656 között ült Egyiptom trónján. A Kusita Királyság, Alsó-Egyiptom és Felső-Egyiptom egyesítésével jött létre az Újbirodalom óta a legnagyobb egységes Egyiptom, a korszakra az egyiptomi és a kusita kultúra keveredése volt jellemző.
A Dongolánál talált blokkok az időszámítás 1. évezredének első felében készülhettek, és egy korábbi struktúrához, feltételezhetően egy templomhoz tartoztak. Ezek a kövek a lelőhely eddigi legkorábbi, emberi tevékenységre utaló emlékei.
Dr. Dawid F. Wieczorek egyiptológus szerint szenzációs felfedezésről van szó. A lengyel régészek 60 éve folytatnak vizsgálatokat Dongolánál, de ennyire korai épületelemeket még nem találtak. Azt, hogy a kőtömbök alapjául szolgáló homokkő helyi-e, lehetetlen megmondani, az eredmények alapján a város mindenesetre a véltnél mintegy ezer évvel ősibb lehet.