Több ezer éves korcsolyákat találtak
A bronzkori leleteket a korcsolyázás lehetséges őshazájában, Kínában fedezték fel.
3500 éves, állati csontokból készített korcsolyákra bukkantak Kínában, a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen – számol be a Live Science. Az ökrök és lovak csontjaiból készített tárgyak Gaotai romjainál kerültek elő.
Azt nem tudni, hogy a korcsolyákat vadászatra vagy hétköznapi közlekedésre használták-e. Az eszközök úgy készültek, hogy egy-egy csontot mindkét végén átfúrtak, majd valamilyen kötéllel vagy zsinórral a lábbelire rögzítettek. A tárgyak a modern korcsolyákhoz képest rendkívül laposan voltak. Ruan Csiurong, a Hszincsiangi Örökségvédelmi és Régészeti Intézet munkatársa szerint a tárgyak szinte teljesen ugyanolyanok, mint a prehisztorikus Európában létrehozott korcsolyák. Ez a bronzkori nyugat és kelet közötti kapcsolatokról árulkodhat.
Gaotai egy nagyobb, 2015-ben felfedezett lelőhely, a Csirentai Goukou része. A területen egy ősi település, valamint egy nagy, platformos sírkomplexum fekszik, a helyszín feltételezhetően az andronovói kultúrához tartozott. Ezen szarvasmarha-tartással foglalkozó kultúra még Kelet-Európában is jelen volt a bronzkor végén.
A helyi sírok valószínűleg egy korai előkelő család számára készültek. A feltárásokon a kutatók fából épített kocsikat is felfedeztek, ezeket a sírkomplexum létrehozásához használhatták.
A most bemutatott korcsolyák nem a legősibbek, ismertek hasonló, 5000 éves tárgyak, ezeket Finnországban találták meg. Ennek ellenére Kína, pontosabban Hszincsiang lehet a korcsolyázás őshazája, az Altaj hegységből ismertek olyan barlangrajzok, amelyeken egyes szakértők szerint korcsolyázó embereket örökíthettek meg.