Odin nevének legkorábbi említésére bukkantak
A skandináv és germán isten nevét egy 5. századi aranylemezen találták meg.
Szakértők egy csoportja egy Nyugat-Dániában feltárt aranylemezt elemezve a legkorábbi olyan feliratot azonosította, amely Odinra utal – számol be a The Guardian. Odin a skandináv és a germán mitológia legfontosabb istene, többek között a háború és a költészet ura volt.
Lisbeth Imer, a koppenhágai Dán Nemzeti Múzeum rúnaszakértője szerint az írás az első szilárd bizonyíték arra, hogy Odint már az 5. században is tisztelték. Az eddigi legősibb lelet, amely az istenséghez kötődött, egy dél-németországi bross volt, ez nagyjából 150 évvel idősebb az aranylemeznél.
A töredékes leletet 2020-ban fedezték fel, a tárgy egy nagyobb, 1 kilogrammnyi aranyat tartalmazó kincs része volt. A leletegyüttesben többek között nagy medalionok és ékszerré alakított római pénzek voltak, a Jylland közepén megtalált tárgyakra lelőhelyük után vindelevi kincsként hivatkoznak.
A tárgyakat vagy veszély miatt, vagy az isteneknek való felajánlásként temették el. Az egyik díszes, vékony medálon az „Ő Odin embere” felirat olvasható, ez egy ismeretlen uralkodóra vagy úrra utalhat. „Ez az egyik legjobban kivitelezett rúnaírásos felirat, amelyet valaha láttam” – mondta Imer. A lemez az alábbi videóban megtekinthető.
A rúnák olyan szimbólumok, amelyeket az ősi észak-európai népek az íráshoz használtak, mivel az ilyen feliratok viszonylag ritkák, minden egyes felfedezés nagyban segíti a korszak megértését.
A viking kor a 8. század végén kezdődött és a 11. század második feléig tartott, de a hírhedt hajósok vallása jóval ősibb gyökerekkel bír. Az óskandinávok mitológiájának számos istene volt, Odin a panteon legidősebb és leghatalmasabb tagja volt.