Elásott középkori kincset találtak
Az érmék mellett ékszerek is előkerültek, ezek generációkon át öröklődhettek egy családban.
Aranyékszerekből és ezüstérmékből álló kincset mutattak be a Holland Nemzeti Régészeti Múzeumban – számol be a Heritage Daily. A leletegyüttest 2021-ben találta meg egy fémkereső az ország északi részén, Hoogwoud közelében.
Hollandiában a fémdetektorozáshoz engedély szükséges, emellett az érintett birtok tulajdonosától is jóváhagyás kell a kutatáshoz. Ismert történeti és régészeti helyszíneken tilos az ilyen eszközök használata, felfedezés esetén pedig értesíteni kell a hatóságokat.
A most bemutatott kincshez négy díszes, félhold alakú fülbevalószerű függő, két egymásba passzoló aranylevél, valamint 39 kis ezüst pénzérme tartozik. A tárgyak a középkorból maradtak fenn, a pénzek az 1200-1250 közötti periódusban készültek. Úgy tűnik, az értékeket a 13. század közepén rejtették el.
A lelőhelyen szövettöredékeket is feltártak, ami arra utal, hogy a kincset becsomagolva ásták el. Az érmék az utrechti egyházmegyéből, különböző korabeli németalföldi régiókból, illetve a Német-római Birodalomból származnak. A legkésőbbi pénzeket 1247-1248-ban verték, és II. Vilmos holland grófot ábrázolják.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az ékszerek jóval korábbiak, a 11. században készültek. A díszek családi ékszerként öröklődhettek generációkon át, egészen addig, amíg elrejtették őket. A függők rögzítése törékeny, elképzelhető, nem a fülben, hanem fejkendőn vagy csuklyán viselték őket. A korszakban konfliktus dúlt Holland térsége és Nyugat-Frízföld között, a kincset valószínűleg ezért ásták el.