Ősi árkokra bukkantak egy mezőn

A gyűrűs árkok funkciója nem egyértelmű, jelen esetben talán állatokat tarthattak a helyszínen.

A Pre-Construct Archaeology régészeti vállalat csapata egy ősi árokrendszert talált a közép-angliai Dove Valley Parkban, egy építkezés során – számol be a Heritage Daily. A maradványok nyomai először légi felvételeken, a növények mintázata alapján rajzolódtak ki, a helyszíni ásatások aztán megerősítették az árkok jelenlétét.
Az úgynevezett gyűrűs árkokat az alapkőzetbe vájták, az ilyen struktúrák jellemzően kör vagy félkör alapúak. A kifejezést a régészek általában olyan lelőhelyeknél használják, ahol nincs egyértelmű bizonyíték a funkcióra.
A közelben az 1990-es években már feltártak egy hasonló, bronzkori struktúrát, a mostani árokrendszer szintén a történelem előtti időkből származik. A kutatók arra gyanakodnak, hogy az árkokban a korabeliek állatokat tartottak, legalábbis erre utal, hogy tárgyak nem kerültek elő a helyszínen. A struktúra hosszú időn át használatban lehetett.
A közelben egy hosszúkás árkot is felfedeztek, a szakértők szerint ezt a középkor után alakították ki, és határjelölőként szolgált két birtok között. A régészek mintákat is begyűjtöttek a helyszínről, a csapat abban bízik, hogy szénizotópos elemzés révén pontosabban felmérhetik a lelőhely korát.