60 ezer évnyi történelem tárul fel a sivatagban

Mai őslakosok bevonásával próbálják megismerni Ausztrália ősi kultúráit.

Különleges régészeti projekt kezdődik Nyugat-Ausztráliában: az őslakosok és kutatók részvételével zajló ötéves program célja a térség egykori közösségeinek alaposabb megértése – számol be az ABC News. A szakértők abban bíznak, hogy a munka során feltárulnak majd az egykori őslakos csoportok közti kapcsolatok.
Az ősi kultúrákra hajlamosak vagyunk elszigetelt közösségekként gondolni, pedig a világ számos pontján találtak olyan bizonyítékokat, melyek szerint ezen csoportok interakcióban álltak egymással. „Hagyományos törzsi földem, Ningaloo műtárgyai Közép-Ausztráliában is megtalálhatóak, olyan tárgyak ezek, mint amilyen a marnargee, a bálázókagyló, és olyan vágószerszámokat lehet felfedezni a mi környékünkön, amelyek nem is innen származnak” – mondta Hazel Walgar, a baiyungu nép képviselője és a projekt tagja.
A régészeti kutatás keretében a szakértők tíz őslakosközösséggel működnek együtt, hogy jobban megismerjék a régmúlt idők kapcsolatait. A vizsgálatok Ausztrália egy jelentős részét le fogják fedni, Peter Veth, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem munkatársa és a csapat vezetője szerint.
A fő fókusz azon embereken van, akik elsőkként érték el Nyugat-Ausztrália északi sivatagait. „Úgy gondoljuk, hogy megjelenésük valószínűleg már 60 ezer évvel ezelőtt, ha nem korábban megtörtént” – nyilatkozta a kutató. Veth hozzátette: úgy tűnik, hogy az Ausztráliában való megtelepedés legkorábbi bizonyítékai éppen az ilyen sivatagokban kerültek elő.
Az őslakosok különleges információforrást jelentenek a vizsgálatok számára, a közösségekben a szájhagyománynak köszönhetően generációkkal ezelőtti események is megismerhetőek. Nem ez az első alkalom, amikor Ausztrália tradicionális lakóit is bevonják a kutatásokba, ezek a népcsoportok megannyi területen tudják segíteni a szakembereket a régészettől a biológiáig.