Fáraószobrokat találtak a héliopoliszi naptemplomban

A leletek megerősítik, hogy az uralkodói reprezentáció különösen fontos volt a helyszínen.

Ókori fáraókról mintázott szobrokat találtak az egyiptomi Héliopolisz ősi naptemplomában – számol be a Live Science. Az egyiptomi Turisztikai és Régészeti Minisztérium szerint többek között II. Ramszeszt (i.e. 1279-1213), IX. Ramszeszt (i. e. 1126-1108), Horemhebet (i.e. 1323- 1295), illetve II. Pszammetiket (i.e. 595-589) ábrázoló alkotásokat fedeztek fel.
Egyiptomban több naptemplom is ismert, ezeket Ré istenség számára emelték, a héliopoliszi szentély viszont különösen jelentős. Dietrich Raue, a Német Régészeti Intézet munkatársa és a projekt vezetője szerint a korabeliek úgy hitték, hogy a világ Héliopolisznál született meg, és itt kelt fel először a nap. A városban fontossá vált az uralkodó és a napisten közti kapcsolat bemutatása, a királyok legitimálása, ezért sok fáraó építkezett erre, állíttatott szobrokat és obeliszkeket.
A kutatók a közelmúltban olyan szobortöredékekre bukkantak, amelyek szfinxekhez tartoztak. Az uralkodókat megjelenítő alkotások a naptemplom kapuinál vagy obeliszkek mellett állhattak. Az ókor egy pontján a szobrokat elbontották, majd építőanyagként hasznosították újra.
Noha Héliopolisz jelentősége régóta ismert, és számos vizsgálat zajlott már a helyszínen, a mostanihoz hasonló felfedezések megerősítik, hogy még mindig sok a feltárnivaló a környéken.