Ókori pillanatképre bukkantak Pompejiben
A villában feltárt, feltételezhetően éppen száradó edényeket a korabeliek hátrahagyták a kitöréskor.
Új felfedezések születtek a Civita Giulianánál, a villakomplexum Pompeji külvárosában fekszik – számol be a Heritage Daily. Az ókori város Herculaneummal és más közeli településekkel együtt a Vezúv időszámítás szerint 79-ben bekövetkezett kitörésében pusztult el, a vulkáni anyag különleges módon konzerválta a helyi leleteket.
A Civita Giuliana Pompejitől északnyugatra fekszik egy egykori olaj- és bortermelő mezőgazdasági területen. A helyi feltárások már a 20. század elején megindultak, akkor lakóhelyiségeket és ételfeldolgozást szolgáló termeket találtak. 2021-ben újabb izgalmas maradványok, köztük egy remek állapotú ünnepi hintó és egy rabszolgák számára kialakított szoba került itt elő.
A legújabb munkálatok célja a helyszín stabilizálása volt, a fosztogatók által korábban kialakított alagutak ugyanis veszélybe sodorták a területet. A szakértők a projekt során a rabszolgák lakóhelyénél kerámiából készült, fejjel lefelé, feltételezhetően szárítási céllal elhelyezett edényekre bukkantak a falaknál. A kutatók szerint a leletek a kitörés előtti mindennapok pillanatképét adják, a tárgyakat a katasztrófakor minden bizonnyal egyszerűen hátrahagyták.
Gennaro Sangiuliano olasz kulturális miniszter elmondta, az állam elkötelezett, hogy megfékezze az illegális ásatásokat és a régészeti javakkal való kereskedelmet. A projekt fontos lépés a fosztogatók által okozott károk mérséklésére.