Gyönyörű sírkamrára bukkantak Kínában
A nyughely a 12. század végéről származik, a kamra téglafala a fa megjelenését utánozza.
Gyönyörű, téglakamrás, a Csin-dinasztia idejére datálható sírt találtak a kínai Sanhszi tartományban – számol be a Heritage Daily, amelynek oldalán a lelőhelyről készült fotók is megtekinthetőek. A feltárást a tartományi régészeti intézet csapata végezte Dongfengsan falujának közelébe egy csővezeték építése során.
A (harmadik) Csin-dinasztia 1115 és 1234 között létezett, és a mai Csilin és Heljungcsiang területén alapította a dzsürcsik vanjan törzsfőnök, Akuta. A dinasztia utolsó uralkodója Aj Csung volt, aki azért lett öngyilkos, hogy ne essen a mongolok fogságába.
A most felfedezett sír kamráját téglából rakták ki, a faragott téglák fahatásúak. A nyughelyhez egy fő temetkezési kamra tartozik, amelyhez egy folyosón át húzódó lépcsősor vezet. A kamra csupán mintegy 2-szer 2 méteres, belmagassága 3,4 méter, mennyezete nyolcszögletű, és összesen 13 sornyi téglát tartalmaz.
Az északi falon egy kaput ábrázoltak, melynek egy-egy oldalán egy férfit és egy nőt jelenítettek meg díszes székben, egy asztal előtt. A férfinek kecskeszakálla van, derekán öv látható, a nő pedig karjait ruhaujjába rejti. A nyugati falon rácsos panelek vagy ajtók vannak, ezek alsó részét virágfaragványok díszítik, tetejükön különböző geometriai formák szerepelnek.
A nyughelyben három személyt temettek el: egy kisgyermeket és két felnőttet, akik 50-60 évesek lehettek. A sírban porcelán tálakat és korsókat, egy lámpát és mázas edényeket is elhelyeztek. Egy téglából készült földvásárlási okiratot is megtaláltak, ezen Vang falu, valamint két személy, Gongkao és Mingcsang neve olvasható. A felirat 1190-ből vagy 1196-ból származhat, ennek köszönhetően meglehetősen pontosan datálhatták magát a nyughelyet.