Tényleg naptár volt a Stonehenge?

Egy új tanulmányban egy izgalmas, tavaly bemutatott hipotézist kritizálnak.

Egy új tanulmány alapján a Stonehenge nem egy naptár, hanem halottaknak szánt emlékhely lehetett – számol be a Live Science. Timothy Darvill, a Bournemouth-i Egyetem régésze 2022-ben jelentetett meg egy publikációt, amelyben azt írta, hogy az ősi építmény szoláris naptárként szolgált, ám érdemes hozzátenni: nem ő az első, aki hasonló ötlettel állt elő.
Giulio Magli, a Milánói Műszaki Egyetem matematikusa és Juan Antonio Belmonte, a Kanári-szigeteki Asztrofizikai Intézet csillagásza most arra jutott, hogy a Stonehenge rendszere nem elég pontos ahhoz, hogy naptár lehessen. A páros szerint a naptárelmélet erőltetett értelmezésen alapul, Darvill ugyanakkor kitart hipotézise mellett.
Darvill 2022-es tanulmányának lényegi eleme az volt, hogy leírta, miként működhetett Stonehenge naptára. A kutató úgy véli, hogy a szoláris naptár ötlete a Mediterráneum térségéből érhette el a Brit-szigeteket. Nem árt kiemelni: Darvill nem állítja, hogy a Stonehenge egyedül az idő múlásának követését segítette, a szakértő szerint az ősi építménynek egyszerre több funkciója is lehetett.
Magli és Belmonte most arra jutottak, hogy a helyszín állókövei nem elég pontosak a napok követéséhez. A kutatók azt is kiemelik, nincs bizonyíték az ősi Közel-Kelet és a Britannia közötti kapcsolatra. Michael Parker Pearson, a University College London Stonehenge-szakértője, aki nem vett részt a vizsgálatban, egyetért az utóbbi megállapítással.