Régóta keresett kincset szerzett vissza Mexikó
A Földszörnyként emlegetett, gondosan faragott szobor az olmék civilizációhoz köthető.
Egy, az olmék korra datálható műkincset szerzett vissza Mexikó az Egyesült Államoktól – számol be az AFP. A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) szerint a Földszörnyként emlegetett kőszobor több mint egytonnás, 1,8 méter magas és 1,5 méter széles.
A tárgy a legkeresettebb olmék lelet volt eddig, valamikor a 20. század második felében kerülhetett ki Mexikóból. Az olmék civilizáció a mai Mexikó területén létezett, a majákat és aztékokat is megelőzte, a kultúra jellegzetes, méretes kőszobrokat hagyott hátra. A Földszörny az INAH szerint időszámítás előtt 800-400 között készülhetett.
A leletet a Chalcatzingo nevű lelőhelyen fedezték fel Mexikó középső részén, a Földszörny gyakori alak volt az olmék ikonográfiában. A lény nyitott állkapcsa az alvilágba való bejutást szimbolizálta, a szájon belüli koncentrikus sávok egy barlangot jelenítenek meg.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Azt nem tudni, hogy a szobrot mikor hozták el Chalcatzingóból, 1968-ban ugyanakkor egy amerikai kutató már írt róla az Antiquity folyóiratban. Ez alapján feltételezhető, hogy az alkotás ekkor már az Egyesült Államokban volt. A műtárgyat a New York-i hatóságok találták meg, azt azonban nem közölték, hogy pontosan hol.
A mexikói kormány az utóbbi években komoly erőfeszítéseket tett az országból elhurcolt történelmi örökség megmentésére. A törekvések keretében 2018 óta csaknem 10 ezer leletet szereztek vissza.