400 éves skótkockás szövetre bukkantak
A Skót-felföldön felfedezett anyag a legkorábbi ismert tartán.
A világ legősibb tartánját, azaz skótkockás mintájú szövetét fedezték fel egy, a Skót-felvidéken fekvő lápban, a Loch Nesstől mintegy 30 kilométerre – számol be a Live Science. A 400 éves anyag mára kifakult, korábban zöld, barna, piros és sárga színekben pompázott.
A leletet még az 1980-as években találták meg Glen Affricnál, de csak a közelmúltban vették először átfogó elemzés alá. A tartán 55-ször 43 centiméteres, konzerválódását a helyi savasság és az alacsony oxigénszint segítette.
A szövet vizsgálatát a Skót Nemzeti Múzeumban végezték nagy felbontású digitális mikroszkóp segítségével. A tartánt természetes anyagokkal festették meg, ez arra utal, hogy az 1750-es évek előtt készült, a szénizotópos vizsgálat pedig megerősítette, hogy 1500 és 1600 között hozták létre. Azt nem tudni, hogy a ruhadarab kinek készült, ám valószínűleg szabadtéri munkához használták.
Ugyan találtak már korábbi, a 3. századból származó potenciális tartánt Angliában, ennek mintája egyszerűbb, és nem bizonyított, hogy a fonalát megfestették. Emiatt az érintett lelet nem tekinthető valódi tartánnak. John McLeish, a Skót Tartánhatóság szerint a Glen Affric-i lelet nemzeti és történelmi jelentőségű.