Meduszát ábrázoló mozaikokra bukkantak
Az alkotásokat egy 2. századi császári villában találták meg.
Meglepő felfedezés született egy olaszországi császári villa feltárása közben – számol be a Live Science, amelynek oldalán egy, az ásatáson készült kép is látható. A kutatók két mozaikot fedeztek fel, az alkotásokon a görög mitológiából ismert Medusza szerepel, a történet szerint Medusza haját kígyók alkották, tekintetével kővé tudta változtatni áldozatait.
Az érintett villa az Antoninus-dinasztiához tartozott, amely időszámítás szerint 138 és 193 között ült a Római Birodalom trónján, a mozaikok tehát nagy valószínűséggel a 2. században készültek. Timothy Renner, a Montclairi Állami Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint Medusza mindkét alkotáson a távolba tekint.
A mozaikokat egy-egy fülkében találták meg egy 21 méter átmérőjű, körkörös teremben. Azt, hogy a szobának mi volt a funkciója, nem lehet tudni, mindenesetre valószínűleg a komplexum lakórészén belül feküdt. Lehetséges, hogy a helyiség egyfajta fogadóterem volt.
A felfedezés meglepő, hiszen a villánál régóta zajlanak az ásatások és sajnos a fosztogatások is, legszebb díszeit már a 18-19. században elhordták. A lelőhelyben súlyos károkat okoztak a lopásokkal, egyes építészeti elemei pedig a 20. század során elpusztultak.
A 2. században a Medusza-fejek egyébként népszerű dekorációknak számítottak Rómában.