Kerekek a Toszkán utakon

Vegyünk egy festői, hegyvidéki tájat és több ezer kerékpárost profiktól a kezdőkig. Keverjünk hozzá műszaki és orvosi támogatói csapatot, adjunk hozzá egy csipetnyi önkéntest, számos frissítőpontot és forgalomtól lezárt utakat. Díszítsük az útvonalat lelkes és támogató nézők tömegével. Végül szórjuk meg egy kevés napfénnyel, friss levegővel és máris megérkezünk Toszkána kerékpárversenyére. Abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy végig követhettem és fotózhattam az olaszok egy-egy napos kerékpárversenyét, a Strade Bianche és a Strade Bianche Gran Fondo eseményeit.

A Strade Bianche egy Olaszországban, Toszkánában megrendezett egynapos kerékpárverseny, melyen profi kerékpárosok vesznek részt. Eredetileg erre a versenyre indultunk. A Strade Bianche olaszul ’fehér utakat’ jelent, amely a Toszkán régió híres fehér kavicsos útjaira utal. Az első ilyen versenyt 2007-ben rendezték és a táv nagy része ezen a fehér köves, úgynevezett gravel úton halad a szőlőültetvények és olajfaligetek között.

Utunk során azonban megtudtuk, hogy másnap indul a verseny Gran Fondo változata, ami már egy sokkal érdekesebb történet, mert ezen a versenyen bárki elindulhat és ugyanazon az útvonalon haladhat végig, amin a profi versenyzők előző nap már bizonyítottak.

A Gran Fondo egy olasz kifejezés, ami laza fordításban nagy utazást jelent. Valójában tömeges részvételű amatőr kerékpáros rendezvények, melyek évtizedek óta egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek nemcsak Európában, hanem szerte a világban Észak-Amerikán át, Ázsián keresztül Ausztráliában is. Az első Gran Fondot 1970-ben rendezték Olaszországban amatőr kerékpárosok számára és azóta is számos népszerű, profi kerékpárosverseny is szervez évente gran fondo stílusú rendezvényeket.

A Strade Bianche Gran Fondo már igazi népünnepély volt, hiszen a sienai földutakkal megküzdeni kívánó résztvevők száma az elmúlt néhány év alatt folyamatosan nőtt. Az esemény sokak szívét meghódította már, és nem voltam ezzel másként én sem.

Magasba törő tujasorok a kőházak felé vezető utakon, hullámzó dombok, olajfák- hiszen, ha már mediterrán konyha, akkor elengedhetetlen a hozzávaló olajbogyó- mindez a jellegzetes Toszkán táj hozzávalója. Nem véletlen, hogy az Unesco is elismerte a tájat a világörökségi listáján, ahogyan az sem, hogy rengeteg festőt ihletett meg ez a mesebeli miliő.

A természeti szépségek mellett Itália építészetét és történelmi emlékeit is felfedezhettük. A verseny a fantasztikus természeti szépségek közé települt Siena városából indult és ide is futott be. A település tele van templomokkal és olyan történelmi bájjal, ami tökéletes helyszínt biztosított a dombok és faligetek között.

Európa egyik legfontosabb középkori történelmi központjának számít az esemény központja, az egykori piactér, a Piazza del Campo. Ez egy félkör alakú tér és Olaszország egyik legnépszerűbbje számos városi műemlékkel, az antik Torre del Mangia toronnyal és a Palazzo Publicco palotájával, mely évszázadokon át Siena városházájaként működött.
Írta és fényképezte: Szakáll Anetta