Meglepő helyen bukkantak elő római érmék

Nem tudni, hogy a pénzek hogyan kerültek egy lakatlan svédországi szigetre.

A Södertörni Egyetem kutatói által vezetett csapat két római érmére bukkant a nevű lakatlan svédországi szigeten – számol be a Heritage Daily. A római korban a közép-svédországi Svealandot, azaz a svédek földjét egy északi germán törzs lakta. A térség birodalommal való kapcsolata korlátozott volt, azonban a régészeti bizonyítékok arra utalnak, hogy egyes római tárgyak eljutottak Svealandba.

A régészek a közelmúltban két ezüst dénárt tártak fel, az egyik Traianus (időszámítás szerint 98-117), a másik pedig Antoninus Pius császárt (86-161) ábrázolja. „Ezek izgalmas leletek, amelyek számos kérdést vetnek fel” – mondta Johan Rönnby, a Södertörni Egyetem munkatársa.
Bár a rómaiak egészen Skóciáig hajóztak, és dokumentálták a Balti-tenger térségét, nincsenek források arra vonatkozóan, hogy elérték volna Gotska Sandönt. Éppen ezért bizonytalan, hogy a pénzeket a rómaiak hagyták-e hátra. A kutatócsoport szerint az érmék talán egy hajóroncsból származnak.
A sziget partjain korábban számos régi tűzrakó hely maradványait megtalálták. Hogy ezek a megtelepedés vagy a fókaolaj ősi termelésének nyomai-e, nem tudni, de a csapat azt tervezi, hogy az év folyamán visszatér, hogy további vizsgálatokat végezzen.
„A római kori ezüstérmék nem szokatlanok Gotlandon, de Gotska Sandönön igen. Ez a felfedezés a lelőhely miatt érdekes” – tette hozzá Daniel Langhammer, a Gotlandi Megyei Közigazgatási Hivatal tisztviselője.