2000 éves borászat maradványai kerültek elő
A díszes pincészet Rómában került elő, és a korabeli elit szórakoztatását szolgálhatta.
Egy új tanulmány alapján 2000 éves borászat maradványaira bukkantak Róma területén – számol be a Heritage Daily. A felfedezés segíthet megérteni a mezőgazdaság kulturális jelentőségét és szórakoztatásban betöltött szerepét a Római Birodalomban.
A pincészet a Quintiliusok villája nevű, pazarul berendezett villához tartozott. A helyszínen a bortermelés a gazdag, befolyásos rómaiak – talán magát a császárt is beleértve – szórakoztatására szolgált.
A helyszínen végzett ásatáson a bortermeléshez és tároláshoz használt helyiségek és csatornák bonyolult rendszerét tárták fel. A borkészítés folyamata a taposóteremben kezdődhetett, amelyet drága vörös márvány burkolttal látták el, ellentétben más, ugyanebből az időszakból származó, hasonló funkciójú helyiségekkel, melyeket vízálló vakolat borított. A márvány csúszóssága miatt ez szokatlan választás, és még inkább utal a borászat színpadiasságára. A 2017-ben kezdődött ásatások során két nagy présgép részeit és egy többszínű márványburkolatú, szökőkútszerű rendszert is feltártak, amelyen keresztül a bor a pincében lévő tárolóedényekbe áramlott.
A pincészetet körülvevő, gazdagon díszített termek sorát valószínűleg a császár és kísérete használta arra, hogy a borkészítés megfigyelése közben vacsorázzon. E szobák nyitott bejárata lehetővé tette, hogy rálássanak a dolgozókra és a borászati rendszer mechanizmusaira.
Dr. Emlyn Dodd, a Londoni Egyetem munkatársa és a csapat vezetője szerint a mezőgazdasági munkát számos ókori kultúra uralkodó osztálya romantizálta, különösen akkor, ha ez volt a vagyon és a státusz forrása. „A Quintiliusok villájában végzett ásatások feltárják előttünk, hogy az ókori római elit miként képzelte el az éves szüretet színházi előadásként, a megfigyelők élményét a munkások gyakorlati szükségleteivel szemben előtérbe helyezve” – mondta a szakértő. A bemutató a díszes termekkel igazi látványosság lehetett.
A Quintiliusok villája a császári birtok része volt, és mind a Rómához való közelsége, mind a fényűző díszítések arra utalnak, hogy aktív szerepet játszhatott az uralkodó életben.