Ősi templomot találtak Franciaországban
A szentélyt valószínűleg Mars tiszteletére emelték, de egyéb istenek kultusza is létezhetett itt.
A római hadisten, Mars templomát tárhatták fel Északnyugat-Franciaországban – számol be a Live Science. A kutatók szerint az építmény az időszámítás előtti 1. századból származhat. A templom vagy szentély egy több mint 7 hektáron elterülő római kori komplexum része, amelyet 2022-ben fedeztek fel a bretagne-i La Chapelle-des-Fougeretz-ben, és amelyet valószínűleg a régióba telepített római katonák használtak. „A szentély mérete arra utal, hogy fontos vallási helyszín volt” – mondta Françoise Labaune-Jean, az ásatások egyik vezetője és a Francia Megelőző Régészeti Kutatóintézet (INRAP) munkatársa.
A szakértő szerint La Chapelle-des-Fougeretz gazdag régészeti emlékei az 1970-es évek óta ismertek, a helyi feltárások pedig az 1990-es években kezdődtek. A legutóbbi ásatások 2022-ben indultak. A lelőhely kissé magasan fekszik, innen remek kilátás nyílik a Rennes-i-medencére. A helyszín valószínűsíti, hogy itt gyűltek össze a vallási szertartásokra Condate – a medencében lévő római város – és a környező területek lakói.
A régészek úgy vélik, hogy a helyszínt Marsnak szentelték, miután 2022-ben felfedezték a helyszínen római hadisten bronzszobrát. A szentély körüli árokban lerakott vasfegyverek szintén arra utalnak, hogy katonák látogatták a templomot. Egy közeli gödörben ugyanakkor számos terrakotta figura került elő, amelyek talán Venust és anyaistennőket ábrázolnak, emiatt pedig nehéz meghatározni, hogy pontosan mely istennek készült a szentély – elképzelhető, hogy több istent is tiszteltek itt. Feliratok segíthetnének eldönteni a kérdést, ilyeneket azonban nem találtak.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Julius Caesar időszámítás előtt 56-ban hódította meg Bretagne-t, a területet magába foglaló régiót a rómaiak Armoricának nevezték. A La Chapelle-des-Fougeretz-i templom ekkoriban épülhetett, és egészen az időszámítás szerinti 5. századig használatban lehetett, a szentélyt talán a Nyugat-római Birodalom összeomlása miatt hagyták el. A komplexum idővel egyre terjeszkedett, egy kisebb település is kialakult mellette, amelyhez temető is tartozott. A környéken számos hétköznapi tárgy, köztük érmék bukkantak elő.