Római maradványokat rejtett egy biciklipálya

A belgiumi Elewijt környékén egykor egy római település létezett.

Egy római szentély és temető maradványaira bukkantak a belgiumi Elewijtben – számol be a Heritage Daily. A szakértők egy mára lebontott biciklipálya területén végeztek feltárást.
Elewijt környékén a rómaiak az időszámítás utáni 1. században telepedtek meg, a vidéki település, azaz vicus egy fontos út mentén feküdt. A germán törzsek a 3. században pusztították el a települést, a kora középkorban a közelben éledt újjá a falu.
Kylian Verhaevert, a Group Monument munkatársa vezette az ásatásokat, amelyek során sírok, körárkok és egy vaskori település nyomaira bukkantak. A csapat egy római kori temetőt is megtalált, amelyben akár harminc nyughely is lehetett, valamint egy szabadtéri, római isteneknek emelt szentély nyomait.
Christof Vanhoutte régész szerint az ilyen leletek egyedülállóak a régióban. „Még egész Flandriában is rendkívül ritkák az ilyen építmények, és szinte soha nem találkozunk velük. Utoljára a századforduló előttről jegyeztek fel hasonlót régészetileg” – emelte ki a kutató.
A szakértők szerint a temetőben hamvasztásos maradványok találhatóak, a hagyománynak megfelelően az elhunytat máglyára helyezték, majd a hamvakat urnákba rakták és eltemették. „A közelben találtunk néhány edényt, üvegszilánkokat és egy fibulát is. Van egy római vagy Karoling kori kút is, amelyet lecsapolunk a további vizsgálatokhoz” – mondta Verhaevert, hozzátéve, hogy a vártnál sokkal több lelet került elő.