Ősi temetőre bukkantak Párizs szívében
A közel 2000 éves nekropolisz sokat elárul Párizs ókori elődjéről, Lutetiáról.
Párizs szívében, egy forgalmas vasútállomástól mindössze néhány méterre 50 ókori sírt tártak fel – számol be az AFP. A nekropolisz ritka betekintést enged a francia főváros elődjének, Lutetiának közel 2000 évvel ezelőtti életébe.
Bár a környéken a modern időkben több építkezés is zajlott, valahogy nem találták meg a temető ezen részét eddig, a lelőhelyet csak a vasútállomás új kijáratának kialakítása előtt fedezték fel. Camille Colonna, a Francia Megelőző Régészeti Kutatóintézet (INRAP) antropológusa szerint erős volt a gyanú, hogy a helyszín közel van Lutetia déli temetőjéhez. A Saint Jacques nekropolisz a gall-római város legnagyobb temetkezési helye volt, amelyet már az 1800-as években részben feltártak.
A sírokból ugyanakkor csak az értékesnek ítélt tárgyakat vitték el, sok csontvázat, temetkezési áldozatot és egyéb leleteket otthagytak, a nekropoliszt ezután betemették. Az INRAP csapata a márciusban elkezdődött ásatás során egy olyan szakaszra bukkant, amelyet korábban még soha nem tártak fel. „Az ókor óta senki sem látta ezt a helyszínt” – mondta Dominique Garcia, az INRAP elnöke.
A területen egy olyan csontváz is előkerült, amelynek szájában egy érme volt, ez alapján a lelőhely az időszámítás szerinti 2. századra datálható. A pénz azt a célt szolgálta, hogy a halott megvesztegethesse az alvilág révészét, akit a görög mitológiában Kharónnak neveznek.
Az itt eltemetettek a parisii törzs tagjai lehettek, az elhunytakat fakoporsókban helyezték nyugalomra, soknál sírmelléket is találtak. A 19. századi ásatással ellentétben a kutatók ezúttal átfogó elemzést akarnak végezni.