Lefejezett testeket találtak egy maja templomnál
A leletek a mexikói Moral Reforma romvárosában kerültek elő.
A Mexikói Antropológiai és Régészeti Intézet (INAH) kutatói emberi maradványokra bukkantak Moral Reforma maja romvárosában, egy piramis közelében – számol be a Heritage Daily. A holttestek közül többet lefejeztek vagy feldaraboltak.
Moral Reforma a klasszikus korra datálható, a város a mexikói Tabasco államban, Balancán településen található. Az emberek időszámítás szerint 300 körül telepedtek meg itt, a helyszín idővel fontos kereskedelmi központtá vált. A város 622 és 756 között érte el fénykorát, területén ma paloták, terek és piramiskomplexumok találhatóak.
Moral Reforma keleti főterén, a 18. struktúra nevű piramistemplomban a közelmúltban végzett ásatásokon a lépcsőnél két temetkezési csoportot tártak fel, az egyik a késő preklasszikus korból (időszámítás szerint 300 és 250 között), a másik pedig a kései klasszikus korból (600 és 900 között) származik. Előbbi csoport legfeljebb 12 személy csontjait tartalmazza, az elhunytak közül néhányat a halál időpontjában ülő, oldalsó pozícióban helyeztek el, utóbbi csoport legfeljebb 13 elhunyt maradványaiból áll.
A kései klasszikus csoportnál több lefejezett vagy feldarabolt holttestet találtak, és mindkét csoport koponyái a mesterséges torzítás nyomait mutatták. Ez magasabb társadalmi státuszra utal. A késő preklasszikus csoportban 567, felajánlásként elhelyezett tárgy is előkerült, a leletegyüttes kagyló- és jáde gyöngyökből, héjgyűrűkből, lövedékhegyekből, edényekből és csonttűkből áll. A kutatók azt feltételezik, hogy a leleteket a maja alvilág valamely istenségének, áldozatként helyezték el a templom felszentelésekor.