Ősi domborműveket találtak Spanyolországban
A felfedezés átírja a tartesszoszi kultúráról kialakított képet.
Régészek egy csoportja a spanyolországi Casas del Turuñuelónál végzett feltárást, az ásatás során a tartesszoszi kultúra első emberi ábrázolásai kerültek elő – számol be a Heritage Daily, amelynek oldalán az alkotásokról készült kép is látható. A kultúra a bronzkor végén, az Ibériai-félsziget délnyugati részén jelent meg, a népcsoportra kevert paleohispán és föníciai jegyek voltak jellemzőek, nyelvük mára kihalt.
A tatesszosziak értettek a fémmegmunkáláshoz, és díszes tárgyakat készítettek. A tipikus tatesszoszi bronzleletek közé tartoznak többek között a körte alakú korsók, a virágmotívumokkal díszített füstölők, a ruhakapcsok és az övcsatok. Úgy tartják, hogy a népcsoport Asztarté vagy Potnia istennőt, illetve a férfi istenségeket, Baált vagy Melkartot imádta, ez a föníciai kapcsolatok miatt alakulhatott így.
A Spanyol Tudományos Kutatási Főtanács a közelmúltban bejelentette, hogy Casas del Turuñuelóban, egy tatesszoszi lelőhelyen végzett ásatások során embereket ábrázoló domborművekre bukkantak. Az alkotások az időszámítás előtti 5. századból származnak, és egy állatáldozati szentély maradványaiban kerültek elő. A szentélyt még 2017-ben fedezték fel, itt 16 ló, két bika és egy sertés csontjait tárták fel.
A domborművek közül kettő női alaknak tűnik, ezek istenek ábrázolásai lehetnek. A másik három alkotás töredékes és rosszabb állapotban van, az egyiket azonban tatesszoszi harcosként azonosították. A friss felfedezések sokat árnyalják a kultúráról kialakított képet, mivel eddig úgy hitték, hogy az isteneket állati és növény ábrázolások, illetve szent kövek révén jelenítették meg.