Rituális építményekre bukkantak az Andokban

A struktúrákat a mai Bolívia területén építették az európai hódítók érkezése előtt.

Egy új tanulmányban Pablo Cruz, az argentin Nemzeti Tudományos és Műszaki Kutatási Tanács szakértője munkatársaival olyan ősi struktúrákat ír le, amelyeket Bolívia andoki részén, a Carangas nevű térségben fedeztek fel – számol be a Phys.org. Az építmények a prehispán időszakból származnak, a régió egykori őslakosai alakították ki őket vallási céllal.
A kutatók műholdas felvételeket vizsgáltak meg, de egyes lelőhelyeket a helyszínen is elemeztek. A csapat 135 darab, dombtetőn emelt, koncentrikus kör formájú falakból álló struktúrát talált, az építmények 1250 és 1600 között készültek.
A lelőhelyeken sok kerámiatöredéket tártak fel, a régészek úgy vélik, hogy a struktúrákat szertartások során használták. Korábban már kiderült, hogy a régióban élő emberek egy időben wak’ának nevezett szertartásokat végeztek, ezek a most felfedezett építményekhez is kapcsolódhattak.
Az egyik struktúra különösen érdekes: átmérője 140 méter, két körkörös falból áll, amelyeket folyosó köt össze, és egy központi tere is van – hatalmas és bonyolult rendszerről van szó. Cruzék szerint az építmény az inka hatás jeleit hordozza magán.
Az érintett hegyvidéki régióban eddig kevés régészeti kutatás folyt a zord környezet miatt. A friss eredmények alapján ugyanakkor érdemes feltárásokat végezni a területen.