Római erődöt találtak Skóciában
A kis erődítmény a 2. században, Antoninus falánál épült fel.
Egy 2. századi erőd alapjaira bukkantak Skócia nyugati részén – számol be a Live Science. A komplexumot a rómaiak emelték, a cél a birodalom hatalmának kiterjesztése volt Britanniában.
Az erőd egyike volt az Antoninus fala néven ismert vonal 41 védelmi struktúrájának. A mintegy 65 kilométer hosszú, a mai Skóciában futó falat időszámítás szerint 142-ben emeltette Antoninus Pius császár, mintegy 20 évvel Hadrianus falának felépítése után.
A helyi őslakosok ellenállása miatt a védvonal nem lett sikeres, talán ezért hagyták el 20 év után. Antoninus Pius nem értett a hadviseléshez, a római császároknak ugyanakkor hódításra volt szükségük hatalmuk legitimálásához.
Az erődöt a Historic Environment Scotland nevű szervezet tárta fel Glasgow külvárosában. A lelőhely már egy 1707-es feljegyzésben is szerepelt, de egészen mostanáig hiába keresték. A struktúra meglehetősen kicsi volt, két faépítményből állt, amelyet kőből és gyepből emelt, két toronnyal megerősített fal védett.
Az erőd mára elpusztult, csupán alapjai maradtak meg, a nyomokat egy nem invazív technikával, a mágneses mezőt vizsgáló gradiometriával detektáltak. A becslések alapján a helyszín 12 katonát fogadhatott be, a csapatot hetente cserélhették egy közeli, nagyobb központból.