Rejtett kamrát találtak egy ősi nekropoliszban
A kutatók az olaszországi Neapoliszban, a mai Nápoly területén végeztek vizsgálatot.
Régészek egy csoportja müontomográfiás vizsgálatot végzett a neapoliszi nekropoliszban – számol be a Heritage Daily. Neapolisz egy görög város volt, amelyet az időszámítás előtti 3. században alapítottak, és amelynek maradványai a mai Nápoly Sanità negyedében, a mai utcák szintje alatt mintegy 10 méterrel fekszenek. A város születése után a Földközi-tenger egyik fontos kereskedelmi központjává fejlődött, időszámítás előtt 327 körül pedig beolvadt a terjeszkedő Római Köztársaságba.
Az új tanulmány elkészítéséhez a csapat müontomográfiás megközelítést alkalmazott, ezen technika lényege, hogy a kozmikus sugárzásból származó müonok segítségével készítenek háromdimenziós képet a célobjektumról. Mivel a müonok sokkal mélyebbre hatolnak, mint a röntgensugarak, a technológiával jóval mélyebbre lehet tekinteni, mint a röntgensugarakon alapuló tomográfiás megoldásokkal.
A szakértők több detektort helyeztek el a sűrűn lakott Sanità negyedben, 18 méter mélyen, hogy több héten keresztül mérjék a müonok áramlását. Az adatok lehetővé tették, hogy a kutatók a felső rétegekről olyan képeket hozzanak létre, amelyek feltárták a felszín alatti ismert és ismeretlen struktúrákat.
Az egyik legérdekesebb struktúra egy, a hellenisztikus korból származó, hozzáférhetetlen, rejtett kamra, amely a kutatók szerint valószínűleg egy sírt tartalmaz. „A különböző irányokból a detektorba érkező müonok számából meg lehet becsülni azon anyag sűrűségét, amelyen áthaladtak” – mondta Valeri Tioukov, az Olasz Nukleáris Fizikai Intézet munkatársa és a publikáció vezető szerzője. Mint hozzátette, az adatok alapján egy temetkezési kamrával van dolguk.