Videó készült a norvég tó mélyén nyugvó hajóról

A roncsot 2022-ben találták meg, a közelmúltban videó készült a maradványokról.
2022-ben szakértők egy csoportja egy középkori hajó roncsára bukkant Norvégia legmélyebb tavában, a Mjøsában. Az akkori bejelentéskor a kutatók úgy vélték, hogy a Storfjord-roncs a 14. századból vagy még korábbról származik, és az ország legrégebbi roncsa lehet.
A szonárfelvételek alapján a hajótest körülbelül 10 méter hosszú és 2,5 méter széles, és a tó fenekén fekszik, nagyjából 410 méterrel a felszín alatt. A struktúra miatt feltételezték, hogy a hajó klinker típusú konstrukció lehetett, ez egy hagyományos északi hajóépítési módszer. Emellett úgy gondolták, hogy a hajónak valószínűleg a vikingek által használt struktúrához hasonló, négyzet alakú vitorlája volt.
A közelmúltban a régészek egy távirányítású merülő eszközzel örökítették meg a roncsot – számol be a Heritage Daily. A felvételen az látható, hogy a hajótest egyes részei a helyszínen a tófenékből kiemelkednek, a kutatók szerint ezek a felső palánksor maradványai, amely az orrtól a tatpillérig húzódik. A képsorokból az is kiderül, hogy a hajóhoz valószínűleg nem tartoztak evezők.
Øyvind Ødegård, a Norvég Tudományos és Műszaki Egyetem Múzeumának munkatársa szerint a roncs tetején van egy kicsit erősebb, kissé lekerekített palánksor, ez a ki- és beszálláskor, valamint az evezéskor jelentkező terheléssel szembeni ellenállást segíti. A roncs datálása a felvételek alapján egyelőre nem egyértelmű, de az adatok még inkább alátámasztják, hogy a hajó klinker volt.