Elmerült településre bukkantak Horvátországnál

A lelőhely rendkívül ősi, a neolitikum, azaz az újkőkor idejére datálható.
Egy elsüllyedt utat és települést találtak a Zárai (Zadari) Egyetem régészei Horvátország partjainál – számol be a Heritage Daily. A lelőhelyek a neolitikum idejéből származnak.
Az 5 méter mélyen, az üledékben fekvő út a Soline nevű helyszínhez tartozik, ez egy mesterséges földdarab és település, amely Korčula szigetének közelében fekszik. A helyi szigetvilág korábban a szárazföld része volt, mintegy 14 ezer éve, a jégsapkák olvadásával ugyanakkor elkezdett emelkedni a tengerszint. Időszámítás előtt 6000 környékén a szigetcsoport nagyjából elnyerte mai formáját.
Solinét a hvari kultúrához kötik, amely az Adriai-tenger keleti részén létezett az újkőkorban. A lelőhelyen talált szerves maradványok szénizotópos elemzése alapján azok korát mintegy 4900 évesre becsülik, de a terület már korábban is lakott volt.
A legújabb vizsgálatok során a régészek egy 4 méter széles, kőlapokból kirakott, egyenes utat tártak fel. A szakértők szerint a struktúra közel 7000 éves lehet. Igor Borzić vezetésével a sziget túloldalán is folytattak kutatást, ahol 4-5 méteres mélységben egy újabb, Solinéhez hasonló településre bukkantak. Az első felmérésen különböző leletek, így kőeszközök kerültek elő.