Több ezer éves tárgyakat találtak egy ukrajnai barlangban

A leletek az újkőkori cucuteni kultúrához köthetőek.
Az ukrajnai Borscsivszkiji Helytörténeti Múzeum csapata rituális leletegyüttesre bukkant a Verteba-barlangban – számol be a Heritage Daily. A 8 kilométer összhosszúságú barlangrendszert a cucuteni kultúra használta szentélyként.
A cucuteni kultúra a neolitikum idején, 5000-7000 éve jelent meg Kelet-Európában, nyomai a Kárpátoktól a Dnyeszter és Dnyeper régiójáig felfedezhetőek. A kultúra egyik különlegessége, hogy 60-80 évnyi megtelepedés után az adott helyszínt lerombolták vagy felégették. Előfordult, hogy a települést ugyanott építették újjá, a jelenség okai vitatottak.
A cucuteni kultúra kevés kerámiát hagyott hátra, hitvilágáról pedig nem sokat tudni. A Verteba-barlangban dolgozó régészek a közelmúltban méretes agyagkorsókat.
A leletektől nem messze egy mélyedést fedeztek fel a falban, amelyből öt, szintén agyagból készült „istennőszobrocska” került elő. Az évek során számos női figurára bukkantak a cucuteni kultúra lelőhelyein, az istennő megnevezés valószínűleg nem pontos, ezek az alakok különböző funkciókat láthattak el.
A kutatók vaddisznófogakból készült ékszereket és kerámiakészítéshez használt eszközöket is feltártak, ami ritkaságnak számít, hiszen a kultúra rituáléi általában háziasított állatokra, például szarvasmarhákra, juhokra, kecskékre és kutyákra összpontosítottak. Amikor a korabeliek vadállatokkal foglalkoztak, azok jellemzően medvék vagy szarvasok voltak.