2000 éves nyugtára bukkantak
A különleges ókori lelet Jeruzsálemben került elő.
Egy 2000 éves „nyugtát” találtak a Jeruzsálemi Falak Nemzeti Park területén – számol be a Heritage Daily. A lelet egy krétakőtábla, amelyre héber nyelvű feliratokat véstek: töredékes nevek, betűk és számok sorai láthatóak rajta. A tábla eredetileg egy temetkezési láda része volt, amelyet a 19. században, brit régészek tártak fel.
Bár a tábla eredeti kontextusán kívül került elő, az írás típusának elemzése és a korabeli példákkal való összehasonlítás arra enged következtetni, hogy a korai római korból vagy a második templom időszakának végéről származik. Az ókorban a helyszín a városkaput a Templomheggyel és a második templom kapujával összekötő főút mellett feküdt.
A részben fennmaradt sorok töredékes héber neveket tartalmaznak, amelyek mellé betűket és számokat írtak. Az egyik sorban például a Simon név vége szerepel, amelyet a mém héber betű követ, a többi sorban pedig számokat jelölő szimbólumok vannak. A számok némelyike előtt szerepel a gazdasági értékük, amelyet szintén a héber mém betűvel, azaz ma’ot (héberül pénz) rövidítésével, illetve a rés betűvel jelölték, amely a reva’im (negyed) rövidítése.
A kutatók szerint a tárgy Jeruzsálem 2000 évvel ezelőtti lakóinak mindennapi életéről árulkodik. Első pillantásra a nevek és számok felsorolása talán nem tűnik izgalmasnak, de ha belegondolunk, hogy a maihoz hasonlóan a távoli múltban is használtak nyugtákat kereskedelmi célokra, és hogy az ilyen nyugták esetenként fennmaradtak, máris érdekesebb a felfedezés.
Korábban hasonló, római kori leleteket fedeztek fel Jeruzsálem és Bét Semes környékén, mindegyiken kőlapokra vésett, neveket és számokat jelölő feliratok szerepelnek.