Elképesztő utat tettek meg ezek az ősi tárgyak
Több ezer évvel ezelőtt jutottak el Észak-Európából a Közel-Keletre.
Egy új tanulmányban a szakértők olyan borostyángyöngyöket elemeznek, amelyek a mai Irak területén fekvő Assur romvárosában kerültek elő – számol be a Heritage Daily. Az eredmények alapján a díszek óriási távolságot tettek meg.
Assur volt Asszíria első fővárosa, egyben az ősi állam névadója. A tárgyakat a nagy zikkuratnál fedezték fel, a toronytemplomot az időszámítás előtti 2. évezredben emelték, és időszámítás előtt 614-ig állt. A helyszíni ásatások 1914-ben zajlottak német vezetéssel, a datálás alapján a két borostyángyűrű időszámítás előtt 1800-1750 között került a zikkurat alapjába további rituális tárgyakkal együtt.
Jan-Heinrich Bunnefeld, a Hallei Állami Őstörténeti Múzeum munkatársa és kollégái a közelmúltban Fourier-transzformációs infravörös spektroszkópiával elemezték a gyöngyöket. Az eredmények alapján a tárgyak alapanyaga baltikumi borostyán, úgy tűnik, a díszek a Baltikum vagy az Északi-tenger régiójából érkeztek. A felfedezés az ősi távolsági kereskedelem bizonyítéka.
Időszámítás előtt 1550-et megelőzően az úněticei és a wessexi kultúra korlátozta a borostyán cseréjét, ezért az ritkán bukkant fel a Mediterráneumban és a Közel-Keleten. Ezt követően olyan kapcsolatok alakultak ki, amelyek segítették az anyag áramlását.