13 milliárd forintot fizettek az Ószövetség egy példányáért
A Sassoon-kódex 1100 éves, és korához képest igen ép.
38,1 millió dollárért (mintegy 13,1 milliárd forintért) kelt el a Sotheby’s New York-i aukcióján a világ legteljesebb korai héber Bibliája – írja a BBC. A Sassoon-kódex 1100 éve készülhetett, ez a legősibb fennmaradt kézirat, amely a héber Biblia, azaz az Ószövetség mind a 24 könyvét tartalmazza, írásjelekkel, magánhangzókkal és ékezetekkel együtt.
Az értékes tárgyat Alfred Moses amerikai ügyvéd és volt nagykövet vásárolta meg az izraeli Tel-Avivban található ANU Zsidó Néprajzi Múzeum számára. „A héber Biblia a történelem legnagyobb hatású műve, amely a nyugati civilizáció alapkövét képezi” – mondta Moses.
A Sassoon-kódex az eddigi második legdrágább történeti dokumentum, amelyet eladtak. Az első az Amerikai Egyesült Államok alkotmányának első kiadású másolata, amelyért Ken Griffin fedezeti alapkezelő fizetett 43,2 millió dollárt.
A Sassoon-kódex neve korábbi tulajától, David Solomon Sassoontól származik, aki 1929-ben vásárolta meg londoni héber kéziratgyűjteménye számára. Az Ószövetség szövege a kora középkorig ingadozó maradt, amíg a héber Biblia zsidó tudósai, a maszoréták nem egységesítették. A 900 körül megszületett Sassoon-kódexnél van ősibb Ószövetség, de ez a legépebb régi darab, csupán 12 lap hiányzik belőle.
A könyv évszázadokon átívelő megjegyzései sokat elárulnak történetéről. A kéziratot egy Khalaf ben Ábrahám nevű férfi adta el Iszaak ben Ezékiel al-Attarnak, aki később a tulajdonjogot két fiára, Ezékielre és Maimónra hagyta. A 13. században a kódexet az északkelet-szíriai Markada zsinagógájának adták át. Miután a várost a 13. század végén a mongolok, illetve a 15. század elején a Timuridák elpusztították, a kéziratot Szalama ibn Abi al-Fakhrra bízták. Ezután 500 évre eltűnt, legutóbbi tulajdonosa Jacqui Safra svájci befektető volt, aki 1989-ben szerezte meg.