Az egyik legősibb cirill feliratra bukkanhattak
A kutatók szerint a mellvértre felvitt szöveg a 10. századból származhat.
Egy 1100 éves mellvértre bukkantak egy bulgáriai erőd romjainál – számol be a Live Science. A leleten olvasható felirat az egyik legősibb cirill szöveg lehet, amelyet valaha felfedeztek. „A szöveget a mellkason viselt ólomlemezre írták, hogy megvédje viselőjét a bajtól és a gonosztól” – mondta Ivajlo Kanev, a Bolgár Nemzeti Múzeum régésze és az ásatás vezetője. A feltárás a bolgár-görög határ közelében zajlik.
A felirat két fohászkodóra, Pavelre és Dimitarra utal. Kanev szerint nem tudni, hogy ki volt a két személy, de Dimitar feltételezhetően az erődben szolgált, Pavel pedig a rokona lehetett. A tárgy valószínűleg I. Simeon bolgár cár idejére datálható, aki 893 és 927 között ült a bolgár trónján. I. Simeon idején az állam fénykorát érte, a Bolgár Birodalom Bizánc méltó vetélytársa volt.
A cirill írásrendszert a középkorban dolgozták ki. A betűk megjelenése és a lelet erődön belüli elhelyezkedése alapján a szakértők úgy gondolják, hogy a szöveg 916 és 927 között került a környékre egy bolgár helyőrség által. A legkorábbi biztos datálású cirill felirat 921-ből származik, a mostani tehát az egyik, ha nem a legősibb ilyen típusú lelet.
Érdemes hozzátenni, hogy a felfedezésről tanulmányban egyelőre nem számoltak be. A tudományos publikációban remélhetőleg további részletek derülnek ki a tárgyról.