A pestis több ezer éves nyomaira bukkantak
A kutatók 4000 éves, Angliában található nyughelyeket vizsgáltak.
A Yersinia pestis baktérium fertőzésének 4000 éves nyomaira bukkantak – számol be a BBC. A kutatók az angliai Somerset egy ősi tömegsírját, illetve Cumbria egy monumentális nyughelyét vizsgálták meg, előbbi lelőhelyen két, utóbbinál egy esetet azonosítottak.
A csapat 34 személy fogából gyűjtött be mintákat a baktérium genetikai nyomait keresve. Pooja Swali, a Francis Crick Intézet Phd-hallgatója és a tanulmány egyik szerzője szerint hihetetlen, hogy több ezer évvel ezelőtti mintákban is észlelni tudják a kórokozókat.
„Ezek a genomok tájékoztathatnak bennünket a kórokozók múltbeli terjedéséről és evolúciós változásairól, és remélhetőleg segítenek megérteni, hogy mely gének lehetnek fontosak a fertőző betegségek terjedésében. Azt látjuk, hogy ez a Yersinia pestis vonal, beleértve a tanulmányban szereplő genomokat is, idővel géneket veszített, és ez a minta az ugyanazon kórokozó által előidézett későbbi járványoknál is megjelent” – mondta a szakember.
A pestist egy 35-45 éves nőnél, illetve két, 10-12 éves gyermeknél detektálták. A kutatók szerint a három személy nagyjából egy időben élt. A pestis újkőkori és bronzkori változata időszámítás előtt 4800 körül érhette el Közép- és Nyugat-Európát, ahogy az emberek előrenyomultak Eurázsiában, a friss eredmények alapján a betegség a Brit-szigetekre is eljutott.