Munkások rongáltak meg ősi sírokat

A nyughelyeket Izraelben tárták fel, az országban nagyon komolyan veszik a műkincsek védelmét.

Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) a Kafr Kanna-i rendőrséggel együttműködve a helyi műkincsek fosztogatása ellen tett lépéseket, amikor temetkezési barlangokra bukkantak az észak-izraeli város közelében – számol be a Heritage Daily. A kutatók előbb egy csontok őrzésére szolgáló ládát, egy úgynevezett osszáriumot találtak, majd egy, a római korból származó barlangot, amelyet a korszakban nyughelyként használtak.
Az üreg a modern építkezések miatt sajnos beomlott, a lelőhely további vizsgálatakor azonban egy második, csak részben megrongálódott barlangot is feltártak. Ebből is előkerült egy osszárium, amely üres volt, és elmozdították eredeti helyéről.
A római korban Júdea és Galilea régiójában a zsidó közösségek gyakran használtak ilyen ládákat. Az osszárium a másodlagos temetkezést szolgálta: miután az elhunyt maradványai lebomlottak, csontjait a ládába helyezve újratemették.
A felfedezést követően minden helyi építkezést leállítottak, több munkást pedig behívtak a rendőrségre. Felmerült a gyanú, hogy többen tudtak a rongálásról, ám nem jelentették be azokat. Izraelben a véletlenül megtalált leleteket kötelező bejelenteni az IAA-nál, a régiségek megrongálása pedig bűncselekmény, amelyet akár öt évig terjedő szabadságvesztéssel is sújthatnak.
Amir Ganor, az IAA munkatársa szerint helyrehozhatatlan károk keletkeztek a barlangokban, közel 2000 éves kulturális javak örökre elvesztek.